Tipy k údržbě trávníku

Jak pečovat o trávník?

 

Příprava půdy
Po zrytí nebo frézování a následném urovnání, potřebuje půda ještě asi týden aby si "sedla". Těsně před výsevem mechanicky odstraňte vyrostlé plevele. Poté půdu jemně nakypřete.

Výsev
Osivo vysévejte od konce dubna/začátkem května do konce září. V tomto období má půda tu správnou teplotu.
Naše doporučení: před samotným výsevem aplikujte hnojivo pro výsev nových trávníků. Dosáhnete tím mnohem rychlejšího a jistějšího zacelení trávního drnu a tím můžete váš nový trávník mnohem rychleji využívat. Pro pravidelnou aplikaci osiva a hnojiva pro výsev nových trávníků používejte sypací vozík.
Ještě jeden tip: jednotlivé stopy navzájem překrývejte aby jste zamezili neosetým místům.

Závlaha
V prvních třech týdnech přísně dbejte na to, aby byla půda neustále vlhká. Především povrch půdy nesmí v žádném případě vyschnout, protože s ní by zaschnuli velmi citlivé klíčící travní jedinci - hrozí nenávratné škody. V suchém období proto zavlažujte několikrát denně 10 minut.

První střih
Trávník poprvé sečte pokud vyroste do výšky 8 - 10 cm. Nesečte trávník níže než na 5 - 7 cm (30% výšky trávy)

Hnojení
Pravidelně přihnojujte: po šesti týdnech aplikujte na nový trávník speciální hnojivo s dlouhodobým účinkem. Optimální je hnojení 3x za rok, na extrémně zastíněných může být i potřebné hnojení i vícekrát.

Vertikutace
Pravidelně provádějte vertikutaci: vertikutací odstraníte z trávníku travní plsť a mech (nejvhodnější je provádět vertikutaci před prvním hnojením na jaře).

Pravidelně sečte trávník: trávník pravidelně sečte vždy na stejnou výšku.

Optimální výška: 3,5 - 5,0 cm, v zastíněných místech ne níže než 5,0 cm.

Pravidelná zálivka: v extrémně suchém období by měl být trávník 2x týdně zavlažen až do hloubky kořenového systému - min. 30 minut. Dosáhnete tím hlubokého zakořenění trávníku.

Nejdůležitější předpoklady pro pěkný trávník: