NEVYZNÁTE SE V NOVÝCH PRAVIDLECH PRO PROVOZ ELEKTRICKÝCH VOZÍKŮ?

Nová pravidla přinesla do oblasti elektrovozíků spoustu nejasností a zmatků. Pokud nějaký vlastníte, nebo o jeho koupi uvažujete, čtěte dál. Konečně vám jasno uděláme.

 

Musíte si sjednat povinné ručení?

S novým zákonem o povinném ručení máme povinnost nově pojistit i takzvaná drobná vozidla. Mezi ty se řadí například elektrokoloběžky, zahradní traktory nebo elektrické vozíky. 

  • Drobná vozidla jsou podle zákona ta, která mají maximální rychlost vyšší než 25 km/h, nebo provozní hmotnost vyšší než 25 kg a maximální rychlost vyšší než 14 km/h.
  • Nejčastěji se jedná o elektrokoloběžky, segwaye, jednokolky, tříkolky, elektrické skateboardy, zahradní traktory nebo elektrické golfové vozíky. Ze sortimentu vozíků SELVO pak jde o modely Selvo 31000 a Selvo 41000.
  • Ke sjednání pojištění potřebujete znát značku a typ vozidla. K pojištění nepotřebujete SPZ, stačí výrobní nebo evidenční číslo. 

 

Musíte si na vozík pořídit SPZ a jezdit na STK?

Vozíky Selvo (oproti veškeré konkurenci) spadají do kategorie Z - ostatní vozidlo - pro osoby s omezenou pohyblivostí. Proto jako jediné nepodléhají povinnosti registrace do Registru silničních vozidel, tedy je můžete provozovat bez SPZ a tím pádem odpadá i povinnost absolvovat pravidelné technické kontroly.

 

Potřebujete k provozu vozíku řidičský průkaz?

Jistě jste slyšeli, že i na váš elektrický vozík potřebujete řidičák. Je to tak ale vždycky? Jestliže má vozidlo rychlost vyšší než 25 km/h a výkon vyšší než 1 kW a zároveň spadá do kategorie L, jedná se o motorové vozidlo. V tomto případě musíte mít řidičský průkaz – buď skupiny AM, nebo B. Záleží na rychlosti vozidla a jeho výkonu. Toto ale neplatí pro žádný vozík Selvo, všechny totiž spadají do kategorie Z. Legislativní požadavek na řidičský průkaz tedy není pro vozíky Selvo potřeba řešit.

 

Shrnuto a podtrženo: 

Elektrické vozíky SELVO 31000 a 41000 musíte pojistit, tedy sjednat si pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla. Na ostatní vozíky Selvo se povinnost sjednání "povinného ručení" nevztahuje. Na žádném vozíku Selvo pak nemusíte mít SPZ a absolvovat pravidelné kontroly STK. Stejně tak k provozu žádného vozíku Selvo nepotřebujete řidičský průkaz.