Jak zvolit vhodný traktor

ZAHRADNÍ TRAKTOR - není LUXUS

Před několika lety byl ještě zahradní traktor snem mnoha vlastníků větších zahrad, kteří chtěli mít svoje okolí po celý rok udržované a vzhledné. Spotřebu času na kvalitní údržbu rozlehlých ploch lze výrazně zredukovat nahrazením klasické rotační sekačky s pohonem kol za výkonově odpovídající zahradní traktor. Úspora času je nesrovnatelná, výsledek je vynikající a s minimální námahou.

Vhodná plocha

Přede vším si je třeba uvědomit, že zahradní traktory jsou určeny pro práci na udržovaných plochách – tzn. Bez kamení, větví s rovným terénem. Ideální jsou souvislé travnaté plochy s malým počtem překážek (křoví, stromy, záhony, cesty s obrubníky apod.)

Univerzální použití

Nejčastěji jsou zahradní traktory používané pro sekání trávy. Základní konstrukce traktorů je ale provedena tak, že je možné používat tyto stroje i k dalším činnostem po celý rok – např. zametání nečistot rotačním kartáčem, odhrnování sněhu radlicí, odklízení sněhu frézou či zametacím kartáčem, převážení různého materiálu na přípojném valníku, provádět ostatní péči přípojným provzdušňovačem, odmechovačem, rozmetadlem hnojiv nebo zařízením na výsev trávy.

 Výběr stroje

Podle velikosti udržovaných ploch volíme model s odpovídajícím výkonem a vhodnou převodovkou. Zpravidla by se souvislá plocha vhodná pro pořízení traktoru s manuální převodovkou měla pohybovat od 1.000m2 do cca 5.000 m . U menších ploch postačí pořízení rideru či dokonce sekačky s pojezdem. Pro větší plochy je vhodnější hydrostatická převodovka. Sekací zařízení je u traktorů umístěné mezi nápravami a je výškově nastavitelné od zhruba 3 do 10 cm.

Kam s posekanou trávou

Posekanou trávu lze ponechat na ploše, sbírat do kolektoru nebo ji mulčovat, včetně listí na podzim. Ponechání posekané trávy na ploše je možné buď pomocí tzv. bočního výhozu nebo středového výhozu trávy usměrněného deflektorem.

Moderní technologie upřednostňují mulčování. Při tomto způsobu je však potřeba, s ohledem na velikou šířku sekání, zvolit dostatečně silný motor. Obecně platí, e výkon by měl umožnit sekání rychlostí min. 5 km/h. Pro mulčování to odpovídá síle cca 15 hp. Z pohledu životnosti motoru, plynulosti jízdy při sekání a při používání dalšího příslušenství je výhodnější pořídit motor dvouválcový.

 Volba převodovky

Pro přenesení výkonu na zadní kola se u zahradních traktorů používají dva různé typy převodovek. Jednak to jsou převodovky mechanicky (ručně) řazené, kde si obsluha volí rychlost jízdy zařazením příslušného rychlostního stupně jako v autě. Nebo lze zvolit tzv. hydrostatickou převodovku, která umožňuje plynulou změnu rychlosti traktoru za jízdy bez nutnosti zastavování při řazení. To platí pro jízdu vpřed i vzad. Pokud potřebujeme s traktorem s hydrostatickou převodovkou pojíždět bez nastartovaného motoru, je třeba vyřadit převodovku jednoduchým vytažením tzv. by-pasu.