Jaké zahradní nůžky vybrat?

Vybíráte zahradní nůžky?

Do ruky je vezmete nejméně stokrát ročně. Před nákupem si proto promyslete, co s nimi budete nejčastěji stříhat a dobře si je vyzkoušejte.

 

Nejvhodnější druh nůžek určuje charakter vaší zahrady. Jiné bude potřebovat majitel ovocného sadu, jiné milovník okrasných trav a jiné ten, kdo s nimi bude tvarovat bonsaje nebo keříky buxusu. Vybírejte nůžky tak, aby průměr větviček, které běžně stříháte, byl uprostřed uváděného maximálního rozsahu. Občas se dá ustřihnout i silnější větev, ale častější stříhání takových větví nepříjemně namáhá ruku a způsobuje únavu.   

Na větve velkých průměrů jsou již vhodnější dvouruční nůžky s převodem, které ocení hlavně zahrádkáři a zahrádkářky s menší silou. Některé typy nůžek mohou používat leváci i praváci, jiné jsou určeny pouze pro jednu z těchto skupin. 

Jakou velikost?

Běžné zahradnické nůžky jsou jednoruční, určené ke střihu větví o průměru do 25 mm. Důležité je vybrat si správnou velikost s ohledem na velikost vaší ruky. Je to podobné, jako když vybíráme kolo. Menší člověk se hodně nadře na příliš velikém kole, velký se zase brzy unaví na příliš malém. Proto je vždy nutné při nákupu vzít nůžky do ruky a zkusit si naprázdno střihnout. Pokud rozevřené nůžky položíte na dlaň, měli byste pohodlně palcem a prsty na obě ramena dosáhnout.

Jedna nebo dvě čepele?

Zcela určitě už jste vyzkoušeli jednočepelové nůžky, kde ostrý břit střihá proti měkčímu dorazu. Dobře stříhají suché větve a lze s nimi zkracovat i kořeny, protože nejsou tak náchylné na poškození drobným pískem a jsou jednodušší na broušení. Opakem jednočepelových nůžek jsou dvoučepelové, u nichž se břit míjí se spodní hákovou čepelí. Ty se naopak hodí na přesný střih čerstvých větví, kde chceme stříhat blízko u kmenu. Stříhání jednočepelovými nůžkami s pevným dorazem, není tak fyzicky náročné jako práce nůžkami dvojsečnými, ale ty mohou mírně poškodit kůru, zejména pokud jde o měkčí větvičky. Proto jsou tyto nůžky vhodné spíše k odstraňování odumřelých či uschlých částí rostlin nebo výhonků, kde na kvalitě řezu příliš nezáleží.

  

Klasické nebo převodové

Nůžky mohou být buď klasické konstrukce, nebo převodové. K první skupině patří například nůžky s chráničem prstů, kde je díky zajímavému designu zajištěno pevné držení – nevyklouznou z ruky. Druhou skupinu reprezentují nůžky s otočným držadlem. Ergonomická konstrukce zajišťuje, že se držadlo přirozeně odvaluje po prstech při zavírání dlaně. Tento pohyb se pak převádí přes ozubený převod na horní čepel. Obě držadla jsou po celou dobu střihu rovnoběžná. To dovoluje, na rozdíl od klasických nůžek, zabírat všemi prsty najednou. Tlak se pak rozloží rovnoměrně. Tato konstrukce má velký vliv na snížení únavy ruky. Zajímavé jsou nůžky s pákovým převodem patřící do druhé skupiny. I ony splňují podmínku rovnoběžného pohybu držadel a současného zapojení všech prstů.

     

Na bonsaje a květiny

Samostatnou kapitolou mezi zahradnickými nůžkami jsou nůžky na tvarování bonsají. Jsou určeny k přesnému střihu menších větviček a výrůstků. Jejich prodloužené a jemné čelisti dosáhnou i do husté spleti větví v korunách miniaturních stromků. Některé z nich jsou uzpůsobeny tak, že odstřižená část zůstane v nůžkách a nezapadne do větvoví, odkud by se obtížně odstraňovala. Takový mechanizmus lze najít i u speciálních nůžek na růže. Pomocí nůžek na byliny a květiny lze zase snadno a přesně stříhat nedřevnaté stonky.

     

Údržba nůžek

Ačkoli je většina zahradnických nůžek zhotovena z nerezových materiálů, neměly by se vystavovat dešti a vlhkému počasí. Po každé práci proto zbavte nůžky nečistot a vysušte. K dostání jsou speciální kožená pouzdra, která zabraňují úrazu a dají se nosit za opaskem, takže nůžky nebrání další práci. Rez odstraníte chemickým odrezovačem nebo smirkovým papírem. Občas nůžky naolejujte.